Yorgancılık
Günümüzde Yorgan Sanatı Nasıl İşlenmeli?

Artık eski usul kalın yorganlar kullanılmıyor. Doğalgazın ülkemizde yaygınlaşması nedeniyle vatandaş hangi meskenlerde nasıl yorgan, yatak ve yastıkları kullanacağını iyi seçmesi gerekmektedir.

Seçeceğiniz bu yorganlar, tamamen pamuk ve yün olmalı fakat malzemesi vatandaşın evinin ısı derecesine göre olmalıdır. Sobalı ve sobasız evlerde kullanılan yorgan çeşitleri farklıdır.

Soğuk yatak odalarında 4 kilo, kalife yönden işlenmiş kalın yorganlar kullanılır. Yorganın dikişi kalınlığına göredir ve çok sık dikiş olmaz.

Kalın yorganı sık dikerseniz sert olur, sarmaz ısıtmaz.

Doğalgazlı evde ise 1,50 ile 2 Kg pamuk ve yün kullanılır. Toplumun aradığı rahatlık bu şekilde sağlanır. Böyle olmasını da yorgan sanatkârı müşterisine tavsiye etmelidir.

Ayrıca yazlık yani mevsimlik yorgan 1.250 kg iyi pamuktan olacaktır. 8 ay boyunca kullanılır. Çok dinlendirici ve rahattır. Pikeler ve battaniyeler de artık sunileşmiştir.

Yorgan sanatkârı kullandığı yorganın astarına çok dikkat etmelidir. Müşteri ucuz, pazardan, naylonlu astarı anlamaz alır. Kişileri sanat erbabı uyarmalıdır.

Çünkü diktiği yorganın yün ve pamuk oluşunun hiç önemi kalmaz. Suni ince pikeler ve battaniyeler fabrikasyon, suni yorganlar, yastıklar meskenlerde asla kullanılmaz.

Yaylı suni yatakların ve çekyatların üzerine yünden ve pamuktan koruyucu yatak üstü pet kesinlikle yapılmalıdır.

Vatandaş günlük kullanacağı baş koyduğu yastığı, uzandığı yatağı, örtündüğü yorganına artık önem veriyor.

 
  ADRES: Cumhuriyet Mah. Çark Cad. Tül Sok. No: 14 (Atatürk İlköğretim Okulu Arkası) Adapazarı / Sakarya
TELEFON: 0 264 2726372
GSM: 0 530 0708064
E-POSTA: bilgi@yorgancihasankar.com